Газета "Голос України",
25 березня 1994 р.


"ВЕСТІНГАУЗ" I АТОМНИЙ БАРТЕР

Джеральд Шоланд, заступник директора відомої американської електричної корпорації "Вестінгауз", в Україну приїздив не один раз. Його завдання - встановлення ділових зв'язків з нашими атомниками.

Під час розмов з'ясувалося, що багато хто з них, так само як і сам Дж.Шоланд, колись служили на підводних човнах. Можливо, навіть несли бойове чергування десь поряд. Дяка Богові, часи змінилися, і колишні потенційні противники, як висловлюються військові, з вістря радянсько-американського атомного протистояння перемістилися в гущу ділового партнерства.

Одна з основних сфер діяльності фірми "Вестінгауз" в Україні - модернізація атомних станцій з радянськими реакторами типу ВВЕР. "Вестінгауз" є світовим лідером у постачанні атомних реакторів схожого типу. До того ж справи реакторів ВВЕР, що на українських АЕС, за оцінками багатьох атомно-енергетичних агентств та експертів, зовсім не безнадійні. Тож американці і взялися піднести їхню безпеку та надійність до західних стандартів, а разом з тим й економічність АЕС. У який же спосіб?

Контрактів поки ще не підписано, - розповідає Дж.Шоланд. - Але вже є кілька ініціатив. Разом з харківською організацією "Хартрон" вивчаємо можливості модернізації автоматизованих систем управління техпроцесом для десяти українських енергоблоків з реакторами ВВЕР-1000.

Зрозуміло, що вдала і досконала система управління атомним блоком лише підвищує безпеку. Адже це не тільки автоматика, а й системи захисту, контролю. Інша річ, застаріла електроніка на ваших АЕС. Плануємо з "Хартроном" створити спільне підприємство, яке не тільки розроблятиме, а й вироблятиме АСУ ТП для атомних станцій.

Крім того, співпрацюємо з Держкоматомом України, інститутом "Енергопроект" у Києві, з іншими організаціями.

- А чи займатиметься Ваша фірма модернізацією чорнобильських реакторів, технологіями з ліквідації наслідків Чорнобиля, поводження з радіоактивними відходами?

- Реактори типу РБМК і наслідки аварії на ЧАЕС - поза сферою нашої діяльності. Щодо радіоактивних відходів, то передали до Держкоматому пропозиції про постачання в Україну устаткування для поводження з низькоактивними відходами.

У складі "Вестінгауз" є компанія "Наукова екологічна група" (SEG). Вона - світовий лідер у перероблянні ядерних відходів. Тож тепер, коли в Україні створюється організація, яка займатиметься радіоактивними відходами, очікуємо на можливість запропонувати наші технології та продукцію. Щоб українські партнери могли розрахуватися за сучасні технології і устаткування, разом з ними розробляємо схему співпраці, за якою Україна вироблятиме для нашої фірми контейнери для радіоактивних відходів. Можливі й інші варіанти експорту до США української продукції, яка правитиме фірмі оплату.

- Поки що йшлося про пекучі проблеми існування атомної енергетики в Україні. А чи можливий, на Вашу думку, її розвиток?

- Часто Україну за територією і населенням порівнюють з Францією. 25 років тому Франція вдалася до використання атомної енергії. Сьогодні там понад половину енергії дають АЕС, спроектовані фірмою "Вестінгауз". Коли продовжити порівняння двох країн, то, можливо, й Україна прийде до розширення атомних потужностей.

З такими перспективами пов'язані питання ядерного паливного циклу. Ведемо з Держкоматомом переговори щодо виготовлення в Україні ядерних паливних зборок. І знову-таки можлива бартерна схема. Україні постачала б нам цирконій або уран. Можна ще налагодити американське виробництво в Україні, тобто використати місцеві виробниство і ресурси. Це не тільки знизить ціну продукції, а ще дасть і додаткові робочі місця в Україні.

- А Вас не зупиняє те, що після Чорнобиля в Україні склалося, м'яко кажучи, особливе ставлення громадськості до атомної енергетики?

- Навесні один з наших семінарів буде присвячений стосункам з громадськістю, який вестимуть наші фахівці у цій галузі. Заплановано ще кілька проектів з цього напрямку. Зокремо видання інформаційного листка "Вестінгауз"...

Розмову вів Олексій Бреус

К списку публикаций 1994 года >>

ЭФФЕКТИВНЫЕ РЕШЕНИЯ ДЛЯ АВТОМАТИЗАЦИИ
ПУБЛИКАЦИИ
ООО Вестрон

Телефон: +380-57-717-0601
Украина, г. Харьков, 61070,

Телефон/факс: +380-57-717-7956
ул. Академика Проскуры, 1

E-mail: office@westron.kharkov.ua